تبلیغات
کارشناسی سنجش و ارزشیابی تحصیلی و تربیتی شهرستان ایجرود - راهنمای اجمالی سیستم مدارس


دلا نزد کسی بنشین که او از دل خبر دارد
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

صفحات جانبی:

نویسندگان:

نظرسنجی:

آمار وبلاگ:

align="center">Best Cod Music


Admin Logo themebox

بسمه تعالی

راهنمای اجمالی ثبت نام و انتخاب واحد نظام سالی واحدی

با عنایت به سئوالات مکرر برخی از مسئولین سیستم کامپیوتر مدارس نکات مهم در ثبت نام و انتخاب واحد سیستم سالی واحدی در این ویژه نامه آورده شده امید است با دقت نظر همکاران محترم شاهد هیچگونه اشتباهی در اطلاعات مدارس نباشیم.

1-     ثبت سریال شناسنامه دانش آموزان :

المثنی: در قسمت سری کلمه المثنی (42) و در قسمت ردیف شماره حرفی قبل از سریال و در قسمت سریال 6 رقم سریال شناسنامه ثبت می شود.

ردیف

سری

سریال

42المثنی

02

654789

 

مثال: شماره سریال 654789 دو   !                                                               ! 4202654789 

 

اتباع خارجی: در قسمت سری  50افاغنه و یا 51عراقی و در قسمت ردیف کد استان محل صدور کارت ( کد استان یزد 44می باشد) و در قسمت سریال شش رقم سمت راست شماره کارت که معمولا در بالای کارت سمت چپ یا پشت کارت و به رنگ قرمز چاپ شده استفاده شود برای شماره شناسنامه از ده رقم سمت راست شماره زیر عکس باید استفاده شود.

2-  کد ملی اتباع خارجی : پس از ثبت سریال شناسنامه اتباع خارجی در قسمت کد دانش آموزی شماره ای 10 رقمی ایجاد خواهد شد که برای ثبت کد ملی باید از این شماره استفاده شود با این تفاوت که سه رقم سمت چپ این عدد حذف و به جای آن 999 ثبت می شود.

مثال: کد دانش آموزی 5044987654     کد ملی ! 9994987654

3- ثبت مشخصات و سوابق تحصیلی دانش آموزان انتقالی:

برای ثبت سریال شناسنامه دانش آموزان انتقالی باید دقت شود اگر شناسنامه دانش آموز تعویض شده است سریال شناسنامه سال اول متوسطه وی ملاک می باشد و نباید از سریال شناسنامه جدید استفاده شود. پس از ثبت سریال شناسنامه دانش آموزان انتقالی باید بلافاصله کلید F5  و برای دانش آموزان انتقالی از بزرگسالان به روزانه کلیدF6 زده شود و سال ورود نیز سال ورود به دوره متوسطه ( سال اول) ثبت شود.تعیین پایه دانش آموزان انتقالی از بزرگسالان به روزانه بصورت دستی با کلیدF6 می باشد.

برای ثبت سوابق دانش آموزان انتقالی باید پس از ثبت مشخصات ، از قسمت سوابق دانش آموزان انتقالی استفاده شود. پس از درج نام دانش آموز- پایه - مدرسه قبلی - رشته دانش آموز و ثبت دروس به ترتیب کارنامه دانش آموز برای دروس حضوری گروه 1 و برای دروس غیرحضوری (دانش آموزان انتقالی از مدارس بزرگسالان ) گروه 998 ثبت شود و بعد نمرات با دقت ثبت شود .پس از ثبت کل نمرات و زدن کلید Ctrl+End باید با استفاده از قسمت خروج از این قسمت خارج شده و دوباره وارد قسمت سوابق         دانش آموزان انتقالی شوید سپس از قسمت اصلاح ، سابقه دانش آموز را بازکرده و دوباره کلیدهای Ctrl+End را فشار دهید و مجددا سابقه دانش آموز را مشاهده کنید تا معدل  بدست آمده با معدل کارنامه دانش آموز همخوانی داشته باشد.

نمرات دانش آموزان انتقالی از بزرگسالان در ستون مستمر دوم و پایانی دوم ثبت می شود.

4-  دروس اختیاری - انتخابی

دانش آموزان پایه اول باید این دروس را از سه گروه پرورشی / تکمیلی و جبرانی / انتخابی انتخاب واحد نمایند. دانش آموزان شاخه نظری علاوه بر یک واحد درس انتخابی اختیاری که در سال اول دارند  یک واحد از این دروس را نیز در سال دوم و یا سوم باید انتخاب نمایند. هنگام ثبت سوابق تحصیلی دانش آموزان انتقالی و همچنین انتخاب واحد اینگونه دانش آموزان دقت شود  دروس انتخابی اختیاری  پایه اول  دانش آموز با دروس انتخابی اختیاری سال دوم یا سوم دانش آموز یکی نباشد در غیراینصورت دانش آموز در زمان فارغ التحصیلی با مشکل مواجه خواهد شد و صدور مجوز اصلاح  آن نیز مستلزم معرفی متخلف به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری می باشد لذا مستدعی است دقت کافی مبذول گردد.

5-  انتخاب واحد :

برای انتخاب واحد باید ابتدا مشخصات معلمین و سپس برنامه هفتگی آموزشگاه  ثبت شود. هنگام ثبت برنامه هفتگی برای دروس حضوری از شماره گروه 1 یا 2 و ... و برای دروس غیرحضوری گروه 998 و برای دروس تعیین رشته سال اول گروه 992 ثبت می شود. بعد ثبت کل برنامه آموزشگاه  برای انتخاب واحد از طریق لیست کلاس (گروهی)  یا فرم 120 (انفرادی) اقدام شود.

برای انتخاب واحد از طریق فرم 120 پس از انتخاب دانش آموز باید کد دروس و شماره گروه کلاس ثبت شود و در انتها کلیدهای Ctrl+End  زده شود.

برای انتخاب واحد از طریق کلاس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

باز کردن لیست یکی از دروس گروه(کلاس) مربوطه - زدن کلیدF3 - انتخاب دانش آموزان مربوط به این کلاس- زدن کلید Esc - زدن کلیدهای Ctrl+End - بازکردن مجدد لیست درس انتخاب شده - زدن کلید Enter روی اسم کلیه دانش آموزان - زدن کلیدهای Ctrl+K برای انتقال اسامی به حافظه کامپیوتر - زدن کلید Esc  - انتخاب کلیه دروس کلاس با زدن کلیدهایEnter + Ctrl  روی همه دروس این کلاس- زدن کلیدهای Alt+A   برای کپی اسامی دانش آموزان از حافظه به لیست دروس  - خروج از این قسمت و برگشت برای انتخاب واحد سایر کلاسها به ترتیب فوق .

پس از انجام انتخاب واحد و ثبت انتخاب واحد می توان سایر امور مربوطه نمرات و لیستها و .... را انجام داد.

6-  انتخاب واحد دروس افتاده سال دوم در سال سوم:

دانش آموزان سال سوم اگر تعدادی از دروس سال دوم را نمره قبولی کسب نکرده باشد باید به طریق زیر عمل نماید:

- دروس پیش نیاز سال سوم در رشته های شاخه نظری : اگر دانش در دروس پیش نیاز نمره 7 و بیشتر گرفته باشد باید درس اصلی سال سوم را انتخاب نماید و درس پیش نیاز ( از سال دوم )  را نیز در سال سوم تا سقف 37 واحد و یا در تابستان سال سوم انتخاب واحد نماید.

اگر دانش آموز در درس پیش نیاز نمره کمتر از 7 کسب کرده باشد باید در سال سوم درس پیش نیاز را بصورت حضوری و اگر ممکن نبود با موافقت شورای مدرسه بصورت غیرحضوری انتخاب نماید. (حداکثر تا سقف 37 واحد ) و درس اصلی را در تابستان سال سوم انتخاب نماید.

دروس افتاده سال دوم که پیش نیاز سال سوم نباشند فقط باید در تابستان سال سوم انتخاب شوند.( به جز دروس اختصاصی فنی و حرفه ای و کاردانش طبق آئین نامه آموزشی)

7- چاپ دفتر امتحانات :

الف- برای چاپ دفتر امتحانات کل دانش آموزان از قسمت 8- چاپ دفتر امتحانات و برای چاپ دفتر امتحانات بصورت رشته به رشته از قسمت 14- کارنامه انفرادی دانش آموزان فعال استفاده شود . در این قسمت پس از تعیین سال و دوره و باز شدن صفحه اسامی دانش آموزان می توان از روی  دفتر آمار دانش آموزان را انتخاب نمود. برای ردیف شدن دانش آموزان بر اساس رشته و پایه از کلید F6 استفاده کنید . کلید F3  دانش آموزان را بر اساس نام خانوادگی ردیف خواهد کرد . پس از انتخاب دانش آموزان با زدن کلیدهای Ctrl+End      کارنامه ها برای چاپ آماده خواهد شد.

در نگارشهای جدید فرم روکش دفتر امتحانات و لیست دانش آموزان دفتر امتحانات نیز اضافه شده که باید پس از چاپ دفتر امتحانات چاپ شود.

8- ذخیره سازی اطلاعات:

ذخیره سازی اطلاعات باید بصورت مستمر هفتگی و در ایام ثبت نمرات بصورت روزانه بر روی دیسکت انجام شود و در پایان هر ماه نیز کل اطلاعات بر روی CD  ذخیره شود . برای ذخیره سازی برای روی دیسکت از مسیر A:/dsal.zip  و برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی کامپیوتر از مسیر C:/dsal.zip  استفاده شود . توجه داشته باشید با هر بار ذخیره سازی بر روی کامپیوتر ذخیره قبلی که با همین نام بوده پاک خواهد شد مگر اینکه نام فایل هر بار تغییر داده شود.

9-   بازیابی اطلاعات :

عمل بازیابی اطلاعات کار بسیار خطرناکی برای اطلاعات سیستم می باشد و حتی الامکان نباید این کار انجام شود زیرا باعث می شود آخرین اطلاعات مدرسه پاک شود . توصیه می شود هیچگاه این کار انجام نشود . فقط در موارد ضروری و  با مشورت با سنجش و ارزشیابی تحصیلی آموزش و پرورش و با تهیه چندین دیسکت ذخیره مطمئن انجام شود.

10- تغییر رمز استفاده کنندگان:

برای حفاظت و اطمینان از صحت  اطلاعات سیستم لازم است برای آن رمز تعیین شود و بجز مسئول سیستم و مدیر آموزشگاه  شخص دیگری اطلاع از آن نداشته باشد . به این منظور گزینه تغییر رمز در سیستم تعیین شده است.

با باز شدن این گزینه کادری باز می شود که در آن معمولا رمز 1 یا 2 ثبت شده است . بجای این رمز یک رمز جدید تعیین کنید و آنرا در جای مطمئن یاداشت نمائید . به هیچ وجه در ستونهای ستاره دار این کادر تغییری ندهید زیرا ممکن است اجازه ورود به برخی از قسمتها را به شما ندهد.

11-  راهنمای سیستم و آئین نامه آموزشی:

برای سهولت کار و راهنمائی مسئول سیستم و کادر آموزشی و اداری آموزشگاه در سیستم رایانه راهنمای سیستم قرار داده شده است. پس از اجرای برنامه dana در صفحه اصلی با زدن کلید f1 صفحه ای باز می شود که در آن هم راهنمای سیستم و هم آئین نامه آموزشی دوره متوسطه قرار داده شده است و با زدن ENTER  روی هر قسمت می توان آنرا مطالعه کرد.

12- دریافت نگارش:

    برای دریافت نگارش باید دیسکت حاوی نگارش در دستگاه گذاشته شود و از قسمت عملیات پشتیبانی / دریافت اصلاحیه و نگارش و تعیین نوع فایل اقدام شود.

فایل a:\schlsal.zip برای دریافت نگارش و فایل a:\report.zip برای دریافت گزارشات می باشد .

اگر بدلیل عدم نصب به موقع نگارش سیستم اجازه اجرای برنامه را نمی دهد از روش زیر برای نصب نگارش جدید استفاده كنید:

A:

Install  a:  c:

     اگر برنامه بر روی درایو d یا e نصب شده باشد در دستور فوق بجای c:   از d:  یا e:  استفاده شود.

     موفق و پیروز باشید